YAYINLAR

ULUSLARARSI TİCARET YAPAN TÜRK ŞİRKETLERİN EKONOMİK YAPTIRIMLAR HAKKINDA BİLMELERİ GEREKENLER

26/1/2018

Ticaret ve finans sektörlerin globalleşme sonuçlarından biri olarak ABD’nin iç hukuku niteliğinde kabul ettiği, yaptırım yasaları, normal şartlarda ABD’nin yargı alanı dışında kalan kişi ve şirketleri olumsuz etkileyebilir ve onlar için maddi zarar oluşturabilir.

 

KİMLER ETKİLENEBİLİR

 

Türkiye’de kurulmuş olan veya yönetim /sermaye dolaysı ile Türkiye ile irtibatı olan sayısız şirket uluslararası ticaret ve/veya yatırım faaliyetleri dolayısı ile bu yaptırımlardan etkilenebilir.

 

NELER YAPILABILIR

 

Süreci doğru yöneterek zarardan korunabilir veya zarar meydana geldiyse giderilmesi için hukuki süreçler işletilebilir. Ekonomik yaptırımlar şirketinizin faaliyetini etkiliyorsa veya etkileyebileceğini düşünüyorsanız bu konuda özel geliştirilen yaptırım danışmanlığına başvurabilirsiniz.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için bize info@tunca-international.com adresinden ulaşabilirsiniz.

KAMU İHALE SÖZLEŞMELERİNDEN DOĞACAK UYUŞMAZLIKLAR TAHKİM YOLU İLE DE ÇÖZÜLEBİLECEK​

19/1/2018

19 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren mevzuat değişikliği akabinde kamu ihale sözleşmelerinden doğacak uyuşmazlıkların çözümü için artık tahkim yoluna da gidilebilecek. Bu değişiklik sonucunda yabancı-yerli ayrımı yapılmaksızın tüm istekliler ile imzalanan kamu ihale sözleşmelerinde, kurumsal olarak tahkim işlerini yapan İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) tercih edilebilecek.

Farklı olarak, yabancı unsuru taşımayan uyuşmazlıklarda tahkim yargılamasının, ISTAC Kuralları uyarınca yürütülmesi öngörülürken, yabancı unsurlu uyuşmazlıklarda; idareye ISTAC tahkim kuralları ile 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu'nun ad hoc tahkimi arasında seçim hakkı tanınmıştır.

 

Tahkimi seçme kararında etkili olan faktörlerin bir kaçını şu şekilde özetleyebiliriz;

 

  • Tahkimde tarafların uyuşmazlığı çözecek olan hakemleri, uzmanlıklarına göre kendilerinin seçebiliyor olmaları;

  • Tahkim usul kurallarındaki süreler çok daha kısa olup, uyuşmazlığın hızlı sonuca bağlanmasının sağlanması;

  • Tahkimde tarafların uyuşmazlığın esasına ilişkin maddi hukuk kurallarını kendilerinin seçebiliyor olmaları;

  • Tahkim yargılamasında gizlilik esasının hâkim olması;

  • ISTAC Tahkimi masraflarının, öngörülebilir nitelikte olması ve diğer uluslararası merkezlerle kıyaslanacak olursa çok daha düşük maliyetli olmalarıdır.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için bize info@tunca-international.com adresinden ulaşabilirsiniz.

1 / 1

Please reload